Müşteri Hizmetleri : 444 55 55

Sepette 0 ürün bulunuyor.

Jettweb Eticaret

ÜCRETSİZ Kargo

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

7/24 DESTEK

KOLAY PARA İADESİ

2016’da öne çıkması beklenen e-ticaret kategorileri

Dünkü yazımızda 2016 e-ticaret tahminlerine değinmiştik. Önümüzdeki yıl e-ticaret sektörüne adım atmayı düşünen ya da işlerini büyüterek yeni hedef kitlelere ulaşmak isteyenlerin ilgisini çekebilecek ve 2016’da e-ticaret sektöründe ilgi görmesi beklenen kategorileri sizinle paylaşacağız.

E-ticaret sektörünün gelişmesiyle beraber her yıl daha fazla insan internetten alışveriş yapmaya başlıyor ve farklı kategorilere olan ilgi de artmaya başlıyor. Özellikle niş pazarlarda hizmet veren e-ticaret firmalarının kitleleri de artış gösteriyor. Önümüzdeki yıl bazı kategorilerin de tüketiciler tarafından daha fazla ilgi görmesi bekleniyor.

Spor giyim ürünleri

Son dönemlerde hem dünyada hem de Türkiye’de dış mekan sporlarına olan ilgi giderek artıyor. Dış mekan sporlarının yanı sıra, spor salonlarına olan ilgi de aynı oranda artış gösteriyor. Tüketicilerin ilgisinin bu alanlara kayması da doğal olarak, spor giyime olan ihtiyacı da artırıyor.

Spor salonlarına ya da dış mekan sporlarına merak duyan kitlelerin artış göstermesiyle, tüketiciler bu aktiviteleri yaparlarken ihtiyaç duydukları giyim ve aksesuar ürünlerini satın almak için e-ticaret sitelerini ziyaret etmeye başlıyor. Bu alanlara yönelen tüketicilerin demografik yapısına ve satın alma alışkanlıklarına baktığımızda ise akıllı telefon ve internet kullanımına özen gösteren ve internetten alışveriş yapan kitleler olduklarını görüyoruz. Bu nedenle de 2016’da bu kategorinin e-ticarette ilgi görmesi bekleniyor.

Bebek ürünleri

Bebek ürünleri de internet üzerinden satılan ürünler arasında yer alıyor. Özellikle Y kuşağının artık bebek sahibi olan bir yaş grubu olması ve bu grubun internetten en çok alışveriş yapan grup olması nedeniyle de bebek ürünlerine olan ilginin de önümüzdeki yıl artması bekleniyor.

Y kuşağı ve özellikle beyaz yakalı diye tabir edeceğimiz kitlelerin yoğun bir iş hayatı bulunuyor ve alışverişe sıkça çıkma şansları bulunmuyor. Bu tempo içerisindeyken alışveriş ihtiyaçlarını internet üzerinden gidermeye çalışıyorlar.

Artık aile kurmuş ve bebek sahibi olmaya başlayan Y kuşağı, 2016’da bebeklerinin bu tür ihtiyaçlarını karşılayabilmek için internet üzerinden alışveriş yapmayı daha çok tercih edeceği tahmin ediliyor.

Ev dekorasyon ürünleri

Türkiye e-ticaret sektöründe bir süredir belli bir pazarı olsa da 2016’da ev dekorasyon ve mobilya ürünlerine olan ilginin de artması bekleniyor.

İş yoğunluğu nedeniyle fiziki mağazaları gezmeye vakit bulamayan ve evlilik aşamasına gelmiş tüketiciler için internetten mobilya ya da ev dekorasyon ürünleri oldukça cazip bir hal almaya başlıyor. Bunun yanı sıra birçok üniversite öğrencesi evlerine eşya almak için de internetten yararlanmayı tercih edebiliyor.

Geniş fiyat seçenekleri olması ve her bütçeye göre ürünlerin satışının yapılıyor olması da tüketicilere fiziki mağazalardan daha cazip gelmeye başlıyor.

El yapımı ürünler

El yapımı ürünlere olan ilgi de yavaş yavaş artmaya başlıyor. Orijinal ve kaliteli ürünler tüketicilere farklı görünmeye başlıyor ve el yapımı ürünler de tüketicilerin bu ihtiyacını karşılayabiliyor. 2016 yılında el yapımı ürünler yeri geldiğinde kişiye özel olarak üretilebildiği için hem güzel bir hediye hem de manevi değer taşıyor. Bu sebeple de birçok sanatçı bu tür ürünleri internet üzerinden sergilemeye başlıyor.

Satın alım gücü yüksek olan kitlelere hitap etse de, satış hacmi az olmasına rağmen kar marjı bu ürünlerde yüksek olabiliyor.

Güzellik ve bakım ürünleri

Güzellik ve bakım ürünleri tabii ki yıllardır en büyük sektörlerden biri. Özellikle kadın tüketicilerin ilgi gösterdiği bu sektörün, 2016 yılında e-ticaret alanında da rağbet görmesi bekleniyor.

Kadınların iş arenasındaki yerlerini sağlamlaştırmaya başlamasıyla beraber, kendi bakımlarına daha fazla dikkat ediyorlar. Tabii ki yoğun iş temposu, çalışan kadınların alışverişe ayıracakları zamanı kısıtlayabiliyor. Ancak kişisel bakımlarını ertlemek istemeyen bu grup, internet üzerinden güzellik ve bakım ürünlerine talep gösterecek. Bu ilgiyi ve talebi karşılayan e-ticaret firmaları da 2016’da başarıya ulaşabilirler.

Seyahat

Tatil ve seyahat sektörü rekabeti en yüksek olan alanlardan biridir. Kurumsal ya da özel sektörlerdeki çalışanların bir yıl boyunca aralıksız çalışmalarının yegane sebeplerinden biri de tatile çıkabilmektir. Kendi hayatlarını kazanma ve ailelerine bakmalarının ardında, kendilerini ödüllendirmek için yılda birkaç kez seyahat etmeyi tercih eden bu kişiler tabii ki aradıklarını internette bulmaya çalışıyor.

Devamlı olarak iş hayatı içinde olan kişilerin, seyahat acentelerini dolaşmaya vakitleri olmadığı için, internet üzerinden bu işlemleri yapıyorlar. Tatil ve seyahat sektörünün 2016 yılında da önemli bir pazar olacağını söylemek bu nedenle yanlış olmayacaktır.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1